Od planu do zaakceptowania

Od planu do zaakceptowania
Opublikowany: czwartek, 17 sierpnia 2017 // Wyświetlony: 38

Odpal i zapomnij - tak żartobliwie przystoi zdefiniować los planów dojrzałych z punktu doświadczania projektanta. Twórca musi pogodzić się z owym, iż w realizacji ma znikomy wpływ na ostateczny projekt "jego" budynku. Od części prawnej plan jest opracowaniem niepowtarzalnym, takim jak utwór muzyczny lub opowieść. Modyfikacje są możliwe dopiero za tolerancją autora. Trzykrotność wynagrodzenia, które dostał architekt, jeśli inwestor ustalił z nim zgodę na modyfikację projektu, to najmniejszy wymiar kar dla przedsiębiorcy, który zechce zabawić się w budowniczego amatora.

Autor może także domagać się odnowienia domu do wyglądu identycznego z planem. Stwierdźmy tutaj od razu - jest dosyć szeroka lista odmian, na które twórca projektu skończonego wydaje zgodę. Przewidując z góry konieczności indywidualnych użytkowników, dołącza z góry sprawy indywidualnych klientów, dokłada do projektu streszczenie przeróbki, które wolno wykonać bez dodatkowej pisemnej zgodny. W wielu planach ta reguła jest niewątpliwie długa. Wolno na przykład użyć innych materiałów do konstrukcji ścian powierzchniowych, przekształcić wysokość domu o 10% i materiały wykończeniowe, wprowadzić poprawki w systemie okien i drzwi, a także w ich kształtach poziomych i pionowych. Akceptacja na owe poważne zmiany jest dawana pod warunkiem dopilnowania o estetykę budynku i zasady architektury.

Tu należy powiedzieć, iż kupiony plan skończony nie wystarczy do nabycia pozwolenia na konstytucję. Zazwyczaj pozostał opracowany zwyczajnie dla niejednokrotnie napotykanych warunków gruntowo - hydrologicznych i uwarunkowań klimatycznych. Teraz musi pozostać sprawdzony przez projektanta i konstruktora - dostosowany do warunków określonej działki. Tenże mechanizm nazywa się adaptacją. Potrafi ją zrealizować tylko architekt z uprawnieniami. Prace adaptacyjne kosztują zazwyczaj nie mniej aniżeli plan ostateczny. Podstawowy zakres, czyli przygotowanie projektu do przyzwolenia na konstrukcję - od 1 tyś. zł. Modyfikacje w projekcie - 4 tys. zł i więcej. Takie stawki są zaskoczeniem dla inwestorów. Myślą, iż skoro zdobyli niedrogo plan powtarzalny, to modyfikacje będą w porównywalnej cenie. A tym czasem wydatki pozostaje obliczać jak od projektu osobnego, ponieważ zmiany w projekcie gotowym też stają się pojedyncze.

wstecz

Podobne artykuły:

  • Przywiązanie do tradycji a własny dom

    Technologia stawiania domów, jaka sprawdza się w Kanadzie, będzie się też sprawdzać w Polsce. Nie ma tam przecież cieplejszego klimatu niż u nas, więc zapewnia ona, że dom będzie nie tylko stabilny, ale także będzie dobrze chronił przed zimnem...
  • W otoczeniu staroci

    Zakupy mebli i wszelkich gadżetów do dekoracji wnętrz naszych mieszkań i domów kojarzą nam się w wielkimi salonami wystawowymi i domami towarowymi tudzież odwiedzinami u znanych projektantów wnętrz. Tymczasem najlepsza zabawa prz...

Newsletter